نصب سنسور ردیابی روی زنبورها

ناپدید شدن زنبورها و مرگ گروهی آنها دانشمندان را نگران کرده، زیرا از بین رفتن زنبورها خسارت زیادی به سیاره زمین خواهد زد. به همین منظور دانشمندان سنسوری بسیار کوچک ساخته‌اند که بر پشت زنبور نصب می‌شود و از این طریق رفتار و زندگی زنبورها را می‌توان ردیابی کرد.

این دستگاه توسط موسسه محیط زیست باغ‌های گیاه شناسی در «کیوگاردنز» در لندن طراحی شده است و اکنون در حال آزمایش است؛ به گفته دکتر مارک انیل، سازنده این فناوری، این سنسور جدید روی یک دستگاه نصب شده که بر پشت زنبور نصب می‌شود.

دستگاه مذکور مجهز به سیستم شناسایی فرکانس رادیویی است که از یک تراشه پیشرفته بهره می‌برد و مخصوصاً برای در معرض هوا بودن طراحی شده است. این سنسور با ابعاد ۸ میلی‌متر در ۴٫۸ میلی‌متر با چسب به زنبور چسبانده می‌شود و در پرواز زنبور خللی ایجاد نمی‌کند و آن را می‌توان روی زنبورهایی که جفت‌گیری نمی‌کنند نصب کرد.

بنا بر گزارشات موثق، سال گذشته زنبورداران آمریکایی به علت مرگ دسته‌جمعی زنبورها، ۴۲ درصد از کلونی زنبورهای‌شان را از دست داده‌اند.

زنبور‌ عسل با توجه به شرایط آب و هوایی و نیاز کلونی از ۲۱ روزگی قادر به جمع‌آوری شهد، گرده و آب است. یک‌چهارم زنبورهای کارگر، گرده و کمتر از این مقدار، شهد و گرده و باقی زنبوران فقط شهد جمع‌آوری می‌کنند.
معمولاً مقدار گرده جمع‌‌آوری شده توسط یک کلونی در طول یک فصل ۳۵ کیلوگرم است. البته این میزان به عواملی هم‌چون دمای محیط و سرعت باد وابسته است. دمای مناسب برای فعالیت زنبورها بین ۸ تا ۳۵ درجه سانتی‌گراد است و اگر سرعت باد بیشتر از ۱۷ کیلومتر شود، از فعالیت زنبورهای گرده‌آور کاسته شده و به تدریج فعالیت زنبور متوقف می‌شود.
هر زنبور عسل قادر به جمع‌آوری و حمل پنج میلیون دانه گرده است. گرده گل تولید شده توسط زنبور در پیش‌گیری و درمان بیماری‌های پروستات، ناتوانی‌های جنسی، رفع حساسيت، کاهش فشار خون، جلوگیری از پیری زودرس، درمان ورم روده بزرگ و معده، کاهش تب، درمان بیماری‌های عصبی و درمان سندرم افسردگی بسیار موثر است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *